Nowoczesne budynku coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które są ekologiczne. Dom pasywny wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Obecnie koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8-15% więcej w stosunku do budowy standardowej. Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla domów konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m²·rok).
Głównym celem budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. W takich budynkach wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Ponadto zewnętrzna powłoka budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza. System nawiewno-wywiewnej wentylacji zmniejsza o 75-90% straty ciepła związane z wentylacją budynku. W okresie zimowym świeże powietrze po przefiltrowaniu przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, gdzie jest wstępnie ogrzewane. Następnie powietrze dostaje się do rekuperatora, w którym zostaje podgrzane ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego z budynku.
W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat dla nowoczesnego budownictwa wprowadzając dwa standardy energetyczne NF15 i NF40. Standard NF15 jest odpowiednikiem standardu budynku pasywnego.
Warto skorzystać z wielu możliwości jakie przed nami są i wybudować nowoczesny dom pasywny dzięki, któremu będziemy mogli sporo zaoszczędzić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz